Kuba pracuje zajmuje się administrowaniem systemem. Dba o to by infrastruktura pracowała bez awaryjnie. Dba także o to by być na bieżąco z tym co się dzieje w branży. Dużo czyta różnych blogów. Ma też jeszcze jedno narzędzie w swoim arsenale, które umożliwia mu sprawdzenie czy jego wiedza, umiejętności, stosowane w firmie praktyki są zgodne z tym co robią inne firmy w branży IT. Weryfikuje także czy zarabia godziwie na swoim stanowisku pracy.

 

Rozmowy rekreacyjne

Kuba jest zadowolony ze swojej pracy jednakże regularnie uczestniczy w rozmowach rekrutacyjnych. Raz na pół roku planuje sobie rozmowy rekrutacyjne. Dzięki temu sprawdza jakie umiejętności są potrzebne na rynku. Czego oczekują inni pracodawcy. Jakie stosują na co dzień narzędzia i praktyki.

 

Kuba nie traktuje rozmowy rekrutacyjnej jako przesłuchania. Aktywnie słucha i zadaje pytania aby wyciągnąć jak najwięcej informacji o tym w jaki sposób pracuje się wdanej firmie.

 

Dzięki rozmowom wie w jakich obszarach powinien się podszkolić by być bardziej konkurencyjny na rynku pracy.

 

Trudne pytania

W każdej rekrutacji pada jedno trudne pytanie, które daje przewagę rekrutującemu nad kandydatem. Jest to pytanie o oczekiwania finansowe. Kuba, mimo, że bardzo lubi swoją pracę zmieniłby ją gdyby ktoś zaoferował mu o 30% większe wynagrodzenie.

 

Nie obawia się zmiany pracy. Wychodzi z założenia, że lepiej zarabiać lepiej niż gorzej, biorąc pod uwagę warunki panujące w danej firmie. Nie rzuca się na pierwszą lepszą ofertę. Wybiera to co go najbardziej interesuje.

 

Kuba robi tak już od kilku lat. Na początku swojej kariery zmieniał pracę co rok i bardzo dużo się uczył. W każdej firmie było zawsze coś nowego. Wtedy najłatwiej było mu negocjować wyższe wynagrodzenie. Teraz już doszedł do maksymalnych stawek jakie są oferowane w jego specjalizacji.

 

Twój głos

A ty jak często sprawdzasz czy umiejętności, które posiadasz mają jeszcze wartość na rynku. Czy jak byś musiał zmienić pracę to czy Twoja wiedza, doświadczenie i umiejętności pozwoliłyby ci szybko znaleźć nowe zajęcie?