Rekrutujesz i budujesz dalej swój zespół. Wiesz już, że Twój kandydat wie jak się jeździ na rowerze. Pedałuje i utrzymuje równowagę. Nie wywraca się na pierwszym zakręcie. Bingo. Wiedza i umiejętności zweryfikowane.

Ale to jeszcze nie wszystko. Masz już dużo informacji. Ale nie wszystko co możesz pozyskać na tym etapie. Wyciągnij więcej z rekrutacji. Wyciskaj cytrynę mocniej. Nie musisz patrzeć w magiczne lustro i prosić o poradę. Słuchaj uważnie co kandydat mówi. Słowa. Słowa, które słyszysz wyznaczą Ci drogę. Drogę do idealnego zespołu.

Mając zweryfikowaną wiedzę i umiejętności pora sprawdzić postawę. Ooo, a co to jest postawa? Brzmi abstrakcyjnie? Może, ale nie musi. Wracając do naszego rowerzysty. Ty wiesz, że on wie, jak jeździć i potrafi to robić. Ale czy jeździ zgodnie z przepisami? Czy jeździ chodnikiem, ścieżką rowerową czy ulicą? Czy wie, kiedy może jechać chodnikiem? Jak pokonuje przejście dla pieszych? To są rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Słuchaj co mówi osoba naprzeciwko Ciebie. Słuchaj słowa płynące z głośnika Twojego telefonu lub słuchawek w przypadku, gdy rozmowę prowadzisz z kandydatem zdalnym.

Zadawaj pytania i słuchaj. Obserwuj i słuchaj. Analizuj jakie wartości i przekonania ma Twój potencjalny członek zespołu. Jakie ma nastawienie? Czy jazda po przejściu dla pieszych rowerem to dla niego coś normalnego? Jakie ma doświadczenia z tym związane? Może kiedyś jeździł w ten sposób, ale już tak nie robi. Może dostał mandat i finansowa nauka okazała się skuteczna. Doświadczenie, nastawienie, przekonania i wartości. Weryfikuj to.

Ok, o ile nie rekrutujesz kogoś do dowożenia pizzy, to pewnie jazda na rowerze nie ma wielkiego znaczenia.

Co w przypadku np. programistów? Oczekujesz, że kandydat będzie pisał testy do swojego kodu? To sprawdź, czy to robi obecnie. A jak nie to, dlaczego. Nie, bo nikt inny w zespole tego nie robi? Nie, bo tak powiedział jego przełożony? Nie, bo uważa, że to bez sensu? A może tak. A jak tak to, dlaczego. Dlatego, że jest zmuszony do ich pisania? Tak bo wie, że płyną z tego określone korzyści?

Pytaj i słuchaj. Dowiedz się jak najwięcej. Im więcej wiesz tym lepszą podejmiesz decyzję.

Postawa i nastawienie są nie mniej ważne niż umiejętności. Zwracaj na to uwagę. Nie wystarczy wiedza czy umiejętności. To w jaki sposób postępuje na co dzień kandydat może uzupełnić zespół o kolejną osobę, która będzie od początku dopasowana do pozostałych członków. Ale może to być osoba, która ma wzmocnić zespół, być jego liderem. Formalnym lub też nie. Być mentorem dla młodszych członków zespołu.

Ja pracowałem z różnymi zespołami. Niektóre były budowane od samego początku. Niektóre już istniały. Lubię pracować z programistami, którzy dopiero wkraczają do świata profesjonalnego programowania. Dołączenie do takiego zespołu osoby, dla której dobre praktyki są chlebem powszednim bardzo wzmacnia cały zespół.

Przy odpowiednim nastawieniu osoby młodsze stażem będą podpatrywać te bardziej doświadczone. Będą podchwytywać dobre praktyki. Włączając do zespołu osoby, dla których standardy panujące w branży nie są obce wzmacniasz także swój autorytet.

Wspomniałem, że lubię pracować z osobami, którzy są na początku drogi programistycznej. W jaki sposób zweryfikować ich nastawienie? Nie oczekuję od nich, że będą pracować w ten sposób co bardziej doświadczone osoby. Po prostu często to może być ich pierwsza praca. Nie mają więc takiego doświadczenia.

Projekty indywidualne lub te wykonywane w czasie studiów to nie to samo. Indywidualny projekt ma mniejszą presję czasu od aplikacji komercyjnej. Jakość i ilość testowania też może być mniejsza. Nie są to też projekty zastana, które wymagają szczególnej uwagi. Nie są to projekty, nad którymi pracują lub pracowali inni programiści.

W przypadku osób będących na początku swojej drogi szczególnie ważna dla mnie jest chęć nauki i efektywna komunikacja. Komunikację zweryfikujesz po prostu prowadząc konwersację w czasie rozmowy.

Prowadź otwartą konwersację. Spytaj się o blogi, podcasty, kursy na jakie ostatnio natrafił Twój kandydat. Jak będzie miał o czym opowiadać i będzie to robił z pasją, to jest duża szansa na to, że będzie podnosił na bieżąco kwalifikacje.

Budując Twój idealny zespół zwracaj nie tylko uwagę na wiedzę i umiejętności. Zwracaj uwagę na nastawienie i postawę. To musi być dla Ciebie równie ważne jak to czy ktoś potrafi dodać dwie dwójki do siebie. To postawa, którą będziesz obserwował na co dzień będzie decydować o sukcesie. Wiedza i umiejętności sprawią, że zadania będą zrealizowane. Jednakże atmosferę w zespole będzie determinowało nastawienie.