Wiedza kandydata zweryfikowana. Wie co ma wiedzieć. Rozmowa przebiegła sprawnie wg Twojego planu. Nie pozostaje nic innego jak dołączyć taką osobę do zespołu. Nie tak szybko. To, że ktoś ma wiedzę, nie znaczy jeszcze, że ma umiejętności. Umiejętności, które są wymagane, aby na co dzień dostarczać wartość.

 

Jak zabierasz się za weryfikację umiejętności, bierz zawsze pod uwagę to na jakie stanowisko rekrutujesz. Jak szukasz juniora, to nawet jak będzie testowany w taki sam sposób jak bardziej doświadczeni kandydaci, to weź pod uwagę, że jego wynik testu może być gorszy.

 

Dobra dobra, ale czym tak naprawdę jest weryfikacja umiejętności. Przecież już ustaliłeś, że kandydat ma potrzebną wiedzę.

 

Pomiędzy wiedzą a umiejętnościami jest różnica. To, że wiesz, że aby jechać rowerem musisz utrzymać równowagę i naciskać na pedały nie znaczy, że potrafisz jeździć. To jest wiedza teoretyczna. Dopiero jak będziesz jechać i nie wywrócisz się na pierwszym zakręcie posiadasz umiejętności.

 

Jak szukasz programisty, od którego oczekujesz pisania testów jednostkowych to zweryfikuj, czy potrafi je pisać. Jak chcesz by ktoś pisał kod w konwencji SOLID to sprawdź w czasie rekrutacji czy Twój kandydat tworzy kod w ten sposób.

 

Niestety, ale wiedza i umiejętności nie zawsze idą w parze. Może to wynikać z tego, że ktoś jest na stanowisku, na którym na co dzień nie wykorzystuje w praktyce wiedzy. Może ktoś jest programista, jednakże na co dzień zajmuje się odpowiadaniem głownie na maile. A wiedza nie używana niestety zanika lub pozostaje tylko teoretyczna. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, gdy ktoś zapomina, jak napisać pętlę.

 

Tak więc jak zależy Ci na kimś, kto będzie wnosił wartość dodaną do Twojego zespołu musisz zweryfikować umiejętności.

 

Jest wiele sposobów na weryfikację umiejętności. Stara akademicka metoda czy kompilowanie kodu na papierze. Kandydat może się Ciebie zapytać czy na co dzień też będzie programował na papierze. Wtedy pozostaje Ci wytłumaczyć, dlaczego w taki a nie inny sposób musisz sprawdzić umiejętności.

 

Jak masz taką możliwość to wykorzystaj prawdziwe środowisko programistyczne.

 

Możesz poprosić kandydata, aby wykonał zadanie i przesłał je mailem przed rozmową. Możesz wykorzystać oprogramowanie, które umożliwia w czasie rzeczywistym obserwowanie co ktoś robi na komputerze.

 

Opcji jest wiele. Niektóre mogą wymagać zainwestowania odpowiedniej ilości gotówki. Inne są darmowe. To co wybierzesz zależy od Ciebie. Ale wybierz coś. Miej pewność, że kandydat, którego rekrutujesz posiada umiejętności, których szukasz.